Biżuteria komunijna.

13-05-2016

Oczywiście zgodnie z tradycją, Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka. Pierwsza wielka okazja do świętowania ­ zapraszana jest rodzina i rodzice chrzestni. 
Niektórzy traktują to wydarzenie bardzo pobożnie, w innych domach zostało ono zlaicyzowane, ale nadal jest obchodzone uroczyście. Szczególnie dziewczynki przeżywają je wyjątkowo.

Niektóre parafie wprawdzie zrezygnowały z garniturów i białych sukienek u dzieci pierwszokomunijnych na rzecz białych jednakowych dla wszystkich alb, ale nadal pozostaje wiele możliwości, aby uczynić dziecko w tym dniu wyjątkowym. Dziewczynki ale coraz częściej też i chłopcy więc wybierają wyszukane i modne fryzury. Jednym z dyskretnych ale znaczących dodatków jest oczywiście biżuteria. 

Przy właściwie dobranej fryzurze, ten niewielki detal przyciągnie uwagę, olśni i sprawi, że dziewczynki będą wyglądały najpiękniej. Czasami jest tak, że dopiero po uroczystości Pierwszej Komunii mamy zabierają swoje córki na przekucie uszu, wtedy kolczyki są doskonałym prezentem na pamiątkę tego wydarzenia, a podczas samej uroczystości dziewczynki zakładają delikatne naszyjniki ­ często z motywem florystycznym i cieniutkie bransoletki. 

Kolczyki przeważnie dobieramy te na sztyfcie. Są one przede wszystkim eleganckie i dyskretne, ale w przypadku dzieci w wieku komunijnym, zapewnią większe bezpieczeństwo, gdyż zmniejszają ryzyko zaczepienia podczas kościelnych uroczystości i późniejszej zabawy. Kolczyki na biglach, wiszące i bardziej ozdobne lepiej prezentują się przy sukni ślubnej. Podczas Pierwszej Komunii Świętej prym wiedzie skromność i delikatność. 

Biżuterię w zależności od upodobań wybieramy z białego lub z żółtego złota, albo pozłacaną. Jeśli dziewczynka jest z tych, które kochają brokat i wszystko co lśni, wybieramy komplety zdobione cyrkoniami lub oczywiście, jeśli możemy sobie na to pozwolić, kamieniami szlachetnymi. Tradycyjnie w stroju komunijnym unika się ozdób kolorowych, więc jeśli chcemy kupić dziewczynce jej wymarzoną biżuterię z niebieskimi szafirkami, wówczas oczywiście możemy to zrobić, ale przeznaczamy ją wtedy na prezent, który będzie noszony dopiero po Komunii.

Przekuwanie płatków uszu powinno odbywać się u profesjonalnego piersera, który nie użyje w tym celu pistoletu. Automatyczne pistolety są bardzo popularne, łatwo dostępne, a usługa pistoletowego przekucia płatka ucha jest tania, ale powoduje zmiażdżenie tkanek ciała, co utrudnia gojenie się dziurki i większy ból. Pierser używający do tego celu igły potrafi niemal bezboleśnie i z mniejszą szkodą dla ucha wykonać jego przekucie, dziurka będzie goić się szybciej. W przypadku dzieci, unikniemy stresu wywołanego charakterystycznym dla pistoletu głośnym trzaśnięciem.