Biżuteria z bursztynu

13-05-2016

Bursztyn, obok kamieni szlachetnych i półszlachetnych jest bardzo wysoko cenionym materiałem w jubilerstwie. Chociaż nie jest minerałem, a liczącą miliony lat żywicą drzew iglastych, jest on jednocześnie bardzo trwały i pięknie poddaje się jubilerskiej obróbce.

Ważne jest, aby unikać jakichkolwiek akrylowych substytutów bursztynu, gdyż nie tylko nie prezentują się tak pięknie, ale nie mają szlachetnego pochodzenia, a ich syntetyczny skład nie ma żadnych właściwości prozdrowotnych. Nasza pracownia jubilerska do swoich wyrobów używa jedynie naturalnego bursztynu najlepszego pochodzenia.

Bursztyn to idealna alternatywa dla tych wszystkich osób, które słabo tolerują kamienie naturalne ze względu na ich większą wagę i pewnego rodzaju chłód. Lekkość i ciepło bursztynu to niewątpliwie, obok pięknych barw, jego największe atuty. Ponadto wiele badań naukowych udowadnia prozdrowotne właściwości bursztynu. Oprócz biżuterii produkuje się także bursztynowe nalewki, bursztynowe maści lecznicze oraz kadzidełka, których zapach może nie jest kwiatowy, ale za to działają antyseptycznie. Bursztyn od wieków w jubilerstwie łączony jest ze srebrem. To królewskie połączenie jest perfekcją i zachwyca szlachetnym wyglądem. W muzeum bursztynu w Malborku można obejrzeć także przedmioty przeznaczenia liturgicznego zdobione bursztynem. Użycie bursztynu do celów religijnych dodatkowo świadczy o jego wielkiej wartości. Ciekawostką i prawdziwym skarbem jest Bursztynowa Komnata ­ gabinet od podłogi do sufitu zdobiony bursztynem, którą zamówił król Fryderyk I Hohenzollern. Aktualnie po jej zaginięciu, została odtworzona kosztem 11,5 mln dolarów. Znajduje się ona w pałacu Katarzyny w Carskim Siole w Petersburgu (Rosja).

Oprócz biżuterii, z bursztynu wytwarza się także ozdobne figurki (najczęściej zwierząt) oraz pamiątki chrztu świętego i prezenty na pierwsze urodziny dziecka, takie jak np.: srebrna łyżeczka z bursztynem, srebrny smoczek z bursztynem lub srebrny krzyżyk z bursztynem. Pięknie prezentują się także srebrne broszki, które zachwycą panie w każdym wieku. Panowie natomiast noszą sygnety z bursztynu oraz bursztynowe bransolety ­ często łączone z drewnem z czarnego dębu. Nasza pracownia jubilerska w swojej ofercie posiada wyjątkowy sygnet z bursztynu z motywem patriotycznym.